Virus koňského herpesu (EHV) je rozšířen mezi koňskou populací v mnoha zemích včetně České republiky. Vzhledem k jeho schopnosti přežívat v koňském organismu není možné jej zcela vymýtit.
Předpokládá se, že většina koní byla tomuto onemocnění vystavena v mládí a poté se stávají latentními nositeli viru. To znamená, že kůň může být nakažen po celý život a virus přerušovaně vylučovat a infikovat vnímavé koně. Virus v těchto koních dřímá a v době stresu se může opět aktivovat. Je důležité si uvědomit, že koně během vylučování viru nemusí vykazovat klinické příznaky onemocnění.
Typy EHV
EHV má devět kmenů, z nichž pět (EHV-1 až EHV-5) postihuje koně, zbylé se vyskytují u oslů a zeber. EHV-1 představuje jeden ze dvou nejběžnějších kmenů herpesvirů. EHV-1může způsobit respirační onemocnění u mladých koní, potrat u březích klisen a ochrnutí u koní všech věkových kategorií a typů. Neurologická forma, která způsobuje ochrnutí, se nazývá EHV-1 myeloencefalopatie (EHM). Tento kmen byl původcem epidemie herpesvirových onemocnění ve španělské Valencii, která začala v únoru 2021 a rozšířila se po celé Evropě. Druhým nejběžnějším kmenem je EHV-4, který nejčastěji způsobuje mírné dýchací potíže a velmi vzácně má na svědomí potraty. Je také známý jako virus rhinopneumonie koní. EHV-2 má zřídka klinické příznaky, ale může potlačit imunitu a zvýšit náchylnost koně k jiným infekcím a v některých případech způsobit respirační onemocnění. Kmen EHV-3 zapříčiňuje pohlavní choroby projevující se lézemi na penisu hřebců a vulvě klisen. EHV-5 je u dospělých koní spojován s pneumonií a jizvením plic – koňskou multinodulární plicní fibrózou.
Očkování a karanténa
Proti EHV je k dispozici vakcína, ale stejně důležitá je vedle karantény v ohnisku nákazy i účinná biologická bezpečnost – tedy opatření, která aktivně zamezují přenosu viru mezi zvířaty.
V návaznosti na rozsáhlé ohnisko v Evropě na jaře 2021 zavedla FEI nové požadavky na zdraví koní, aby pomohla chránit koně soutěžící na mezinárodních akcích. Pro všechny, kteří se svými koňmi závodí na soutěžích pořádaných FEI, je k dispozici přehledná a aktuální aplikace FEI HorseApp.
Jak se virus EHV šíří?
Kůň se nakazí vdechnutím viru, který byl vylučován do ovzduší infikovaným koněm při kašli nebo kýchání, nebo se virus může přenést infekcí z prostředí či přímo z koně na koně.
Na rozdíl od koňské chřipky, o které, jsme psali ZDE, se EHV nešíří vzduchem na velké vzdálenosti, ale pouze asi do 50 metrů. Předpokládá se, že je čím dál více nakažlivý a může se rychle přenášet ve skupinách koní, kteří žijí společně ve výbězích, otevřených stájích, nebo když přijdou do kontaktu s jinými koňmi na závodech či chovatelských akcích.
Inkubační doba může být jen 24 hodin, ale obvyklejší je přibližně 4–6 dní a koně jsou nejvíce infekční v počátečních stadiích infekce, klinicky mají v té době zvýšenou teplotu. Proto je pravidelné sledování teploty dvakrát denně rozumným ochranným opatřením.
Když klisny v důsledku infekce EHV potratí, může se z plodu, plodových obalů a tekutin uvolnit do místního prostředí velké množství infekčního viru, který pak může být vdechnut nebo nepřímo šířen osobami, které se o klisnu starají, a vybavením, které používají. Virus může v místním prostředí přežívat až měsíc.
Jak vážné je, když se kůň nakazí EHV?
Záleží, jakým typem se zvíře nakazí. Většina případů EHV vede k relativně mírnému respiračnímu onemocnění, případně k náhlým potratům březích klisen. Ale pokud dojde k rozvoji neurologické formy EHV, tak z počátku kůň obvykle vykazuje při chůzi zpočátku jen mírné neurologické abnormality a během několika hodin není schopen ani stát.
Rizika by se tedy neměla podceňovat a u každého koně, který vykazuje příznaky, by měl být kontaktován veterinář. Údaje z nedávných ohnisek naznačují, že virus se může stát virulentnějším, tj. s větší pravděpodobností se rozšíří. To je další důvod, proč je tak důležitá účinná biologická bezpečnost.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.